אחת מעשר המדינות המובילות בעולם ב-2030

בעשרים השנים האחרונות האו'ם מפרסם דוח מקיף תחת הכותרת "מדד ההתפתחות האנושית". בדוח מוצג  מדד המשלב נתונים על הכנסה, תוחלת חיים והשכלה של אזרחי מדינות העולם. בשנת 2010 ישראל דורגה במדד זה במקום ה-15, שיפור של 12 מקומות מאז 2009. מעט מדינות הצליחו להתקדם באופן יחסי כל כך הרבה בכל כך מעט זמן. זו בוודאי תעודת כבוד לשרידות הכלכלה הישראלית במשבר העולמי.

חורשי דיבתנו ורואי השחורות שמתוכנו יחפשו לקונות בדוח ויצביעו על כך שראוי היה שהמדד ייקח בחשבון גם פערים חברתיים וכלכליים. האמת היא שהאו'ם בדק גם את הנתונים בשקלול של נתוני אי-שוויון ובמדד שכזה ישראל נמצאת רק במקום ה-23 המכובד בין מדינות העולם. אחרים יטענו שמשהצטרפנו למדינות ה-OECD עלינו להתייחס בעיקר לממוצע המדינות החברות בו, הגבוה עדיין מהציון שלנו, כלומר, יש עדיין לאן לשאוף.

ובאמת הנתון המעניין ביותר בדוח, ואולי המפתיע ביותר שבו, מופיע בכלל בדוח שפורסם בשנת 2009 המציג גם תחזית לעתיד. כזכור, בדוח של שנה זו ישראל דורגה במקום ה-27 בעולם. לפי התחזית המתבססת על שקלול המגמות בתסריט עסקים כרגיל, ישראל תדורג ב-2010 במקום ה-24, בשנת 2015 במקום ה-21, בשנת 2020 במקום ה-19, בשנת 2025 במקום ה-16 ובשנת 2030 במקום ה-9 מבין מדינות העולם.

משהו בכדור הבדולח החשבוני הזה (שהצלחנו לנתץ לטובה כאמור כבר ב-2010) צופה לישראל גדולות ונצורות בין השנים 2025 ל-2030. לפי האו"ם, שבדרך כלל יש בנו נטייה לחשוב שאינו שמח מעצם קיומנו, עולה כי הוא סבור שבעוד שני עשורים נהפוך אחת מעשר המדינות המובילות בעולם. מעניין מאוד להבין מה הם רואים משם שאנחנו מתקשים לראות מכאן.

מפה בדרך כלל אנו רואים את התחזיות של מרכז טאוב המנבאות עתיד אפור במיוחד. טאוב מצביעים על גידול טבעי בקהילות החרדית והערבית בישראל, שכל עוד אינן משתתפות בשוק העבודה, הנטל על משלם המסים ילך ויגבר, הפערים יעמיקו, והמצב הכללי ילך וידרדר. אין ספק כי זהו האתגר החשוב ביותר העומד בפני החברה הישראלית, ובתקווה שגם המערכת הפוליטית תעכל זאת ותפעל בהתאם ובהקדם.

אולם ככל שהמאבק החברתי יהיה מורכב ולא נטול קשיים ומחירים, חשוב וכדאי מדי פעם לעצור ולהביט בהנאה ובגאווה על ישראל הנוסקת בתוך התמונה העולמית הנרקמת לנגד עינינו. ניתן לחזות בתמונה הכללית בצפייה בסרטון המצורף, פחות מחמש דקות, שווה, לא תתחרטו:

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“אחת מעשר המדינות המובילות בעולם ב-2030

  1. אחלא. חפש גם את ההרצאות של הנס רוזלינג ב-TED.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s