יהדות וישראליות


במוסף החג של ידיעות אחרונות מופיע סקר מקיף של מינה צמח המוצג על-ידי סבר פלוצקר תחת הכותרת 'יהודים ויהדות, פסח 2007'. כמדי שנה וחג עורכים העיתונים סקר שכזה. מה אתה מרגיש יותר יהודי או ישראלי, האם אתה חילוני או דתי, האם שומר כשרות, האם שומר שבת. זה למעלה מעשור שהתשובות דומות. הולכים לבית כנסת ולכדורגל בשבת. רוב הנשים חילוניות אך מדליקות נרות בשבת. מגדירים את עצמנו יהודים, אך לא מקפידים על הלכות כשרות במסעדות, למעט אלו שמגישות חזיר. מחצית תומכים בגיור שלא כהלכה, ובנישואין לא אורתודוכסיים. אבל כן ברית מילה לילדים. והפרשנים נדהמים – איך ייתכן – כמה ציטוטים: 'שסע מעמיק? מלחמת תרבות? לא בהכרח. בכל הנוגע ליהדותו, הישראלי חי עם סתירות ומסתדר אתן היטב'. פלוצקר נעזר במומחים מהאקדמיה כדי להסביר את הבלתי מובן. ברוך קימרלינג מצוטט: 'זהו מרחב החפיפה בין הדת העממית לבין הלאומיות העממית'. אניטה שפירא אומרת: 'היניקה של התרבות הלאומית החילונית מן הדת מאפיינת בייחוד את העם היהודי'.  

כמו בענייני מלחמות, למרות שהן תמיד פורצות בקיץ, כולם מופתעים ואחר כך מתכוננים למלחמה הקודמת. מעדיפים את ההבחנות הישנות שאבד עליהן הכלח. החג חולף, הסקרים נשכחים, ואנו חוזרים למראית עין של העדר הסכמה, קצר בתקשורת, שסעים ופערים. הייאוש גובר ועמו השכחה. הצורך להבחין בין ישראלי ובין יהודי מגיע מן התקשורת ומן האקדמיה המעדיפות את זוויות המבט של הבולט, הקיצוני והיוצא מהכלל. זווית מבטו של מי שהוא יהודי ולא ישראלי וחי בגלות, או בגלות בארצו, או ממי שהוא ישראלי ולא יהודי. השונה מעניין יותר מהכלל הרגיל. יהודים בישראל לא מרגישים בסתירה המדוברת ויוצרים כנראה מבלי דעת חיים יהודיים בישראל. יש לקוות כי בעוד חמישים שנה יתעוררו באקדמיה, יארזו את העשייה והמחשבה היהודית בישראל, ויתנו לה מקום של כבוד על מדף פרקי היצירה היהודית – כפרק מקורי וחשוב העומד בפני עצמו ולא כהערת שוליים מבולבלת.

 בסקר הנוכחי אפשר להבחין בכמה תופעות ההולכות ומבשילות – מגמה של התקרבות בין קבוצות אוכלוסייה בישראל. חרדים שרואים ערך יהודי לריבונות על הארץ ולשירות בצבא. עולים מחבר המדינות המשתלבים במגמות הכלליות. תפיסה כללית ומקיפה כי אופייה הלאומי של ישראל הוא המבטא את יהדותה. פלוצקר מכנה את התיקון והיצירה שלנו – 'יהוד הישראליות'.

[flix:1817609]

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s