חשבון נפש – חלק א


מילים אלו נכתבות בצאתו של יום העצמאות השישים למדינת ישראל. שמחת העצמאות לעולם אינה שלמה, היא תמיד מהולה בעצבו של יום הזיכרון לחללי המלחמות ופיגועי הטרור. המחזאי הרומני יוג'ין איונסקו אמר פעם: אידיאולוגיות מפרידות אותנו, אך חלומות וצער מביאים אותנו יחד. האם ועד כמה נותרנו יחד השנה? האם אנו עדיין חולקים את אותו צער ואת אותם חלומות? האם מצבנו טוב יותר? האם פנינו לעתיד מבטיח יותר?

בשנים שעברו היו אלו מוראות הטרור מדרום והמלחמה מצפון שעשו בנו שמות. ההחלטה לעזוב את רצועת עזה איימה לפרק אותנו מבפנים. כתומים נגד כחולים ניצבנו זה מול זה יקודי אמת ניצחת. אך הזמן חלף, הפצעים החלו להגליד, ונותרנו יחד. כפי שכתב רש"י: וכשלו איש באחיו, בשביל אחיו, זה נכשל בעוונו של זה, שכל ישראל ערבין זה לזה. וכמאמר הפסוק: ויאמר אברם אל לוט, אל-נא תהי מריבה ביני ובינך, ובין רעי ובין רעיך, כי אנשים אחים, אנחנו. (ויקרא, כו, לו).

בכל חג מתמלאים העיתונאים בסקרי דעת קהל 'מה אתה מרגיש יותר, יהודי או ישראלי?', האם חילוני, או דתי, שומר כשרות או שומר שבת. זה למעלה מעשור שהתשובות דומות – הולכים לבית כנסת ולכדורגל בשבת, חילונית אך מדליקה נרות שבת. יהודים מאה אחוז, אך פוסחים על הלכות כשרות, רק לא חזיר. תומכים בדרכים שונות לגיור ולנישואין, אך לילד עורכים ברית מילה ובר-מצווה. והפרשנים נדהמים 'איך ייתכן?' ומתפלאים מדוע אין אנו נוהגים לפי ההבחנות הישנות, שאולי אבד עליהן הכלח?

הסוציולוג עוז אלמוג טוען כי הסוציולוגים בישראל, וגם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (בניגוד למפרסמים ולמשווקים), מפספסים בגדול, משום שהם ממשיכים לבדל אותנו באמות המידה של מוצא והשכלה שהיו מתאימות לימי ראשית המדינה. הוא מצביע על קבוצה גדולה של ישראלים, דור שלישי ורביעי בישראל, המגדירה את זהותה בעיקר על בסיס המקצוע שלה, הדומה יותר לקולגות מעבר לים מאשר להורים. זו קבוצה שמתוכה צומחים למשל, ישובים קהילתיים הומוגניים המשלבים 'יאפיות עם געגועים לקיבוץ'. אלמוג מזהה קבוצה גדולה נוספת, שהוא מכנה 'מעמד בינוני חדש', המשלב חילוניות צרכנית עם דת עממית. אלמוג מכנה קבוצה זו בכינוי 'סושי בפיתה', או 'הרב עובדיה עם מדונה'.

אולי אנו לא רק ערבין זה לזה, אלא גם מתערבבין זה בזה?

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s