ארבע הערות על המצב


1. נקודת מבט: לפני כמה ימים פרסם משה ארנס מאמר בעיתון 'הארץ' תחת הכותרת 'מפולגים ניפול'. במאמר מצביע ארנס על ניכור מהמדינה ומהחברה בקרב קבוצות מיעוט: ערבים, חרדים ודתיים-לאומיים.  מדוע שאלה של לכידות חברתית בכלל רלבנטית במדינה דמוקרטית? כיצד אפשר למדוד ניכור או לכידות? האם הכל אחריות של הממשלה, או שגם לחברה ולאזרחים יש תפקיד? ואיך אפשר לתרגם את הדאגה הזו לתכנית עבודה?

2. חצי נחמה: ביום שלישי השבוע במשחק אימון בין נבחרות צרפת ותוניסיה בכדורגל, אוהדי נבחרת תוניסיה (מהגרים תוניסאים אזרחי צרפת) קראו בוז במהלך נגינת ההמנון הצרפתי. נשיא צרפת סרקוזי קרא לבטל כל משחק שבו נשמעות קריאות בוז בעת נגינת המנון. פוליטיקאים צרפתים אחרים קראו לבטל משחקים של נבחרת צרפת עם נבחרות מצפון אפריקה.לעומתם, מישל פלטיני ואחרים ביקרו את התגובה ואמרו שתמיד נשמעות קריאות בוז ושלא ניתן להציב שוטר ליד כל אוהד.

The French national soccer team 

3. דו קיום: אירועי עכו מיום הכיפורים מאוד מדאיגים. אלו הקוראים להפרדה ואלו התופסים 'דו-קיום' כחיים נפרדים, רואים באירועים הוכחה לטיעונם. כל אחד יחייה את חייו בנפרד, איש תחת גפנו, וגדר של שכנות טובה ביניהם. כמה שפחות מפגש, וכמה שפחות מגע, כך ייטב. לעומתם, מי שמאמין בחיים משותפים בין יהודים לערבים בישראל, חייב לקוות שאירועי עכו הם היוצא מהכלל המעיד על הכלל, וחייב לפעול שכך זה ישמר. כאשר מתעמלת נופלת מהקורה, ידוע שחייבים מיד להעלותה לשם מחדש. קיומו או ביטולו של פסטיבל עכו הוא צומת מבחן.

4. שובה של הממשלה: לפני המשבר בשווקים הפיננסיים, אם סקטורים בחברה הישראלית היו מנפיקים מניות, השקעה נבונה הייתה נראית בערך כך: 40% בכלכלה בדגש להייטק הצומח, 25% באוניברסיטאות המחקר השומרות על הגחלת, 20% בחברה האזרחית המתפתחת, 10% בצבא כרשת ביטחון, ו-5% בממשלה בשביל המצפון. ומה היום? הכלכלה בצניחה, האוניברסיטאות גוועות, והחברה האזרחית על ספה של אי ספיקת ריאות. כיצד הייתם משנים את הפוזיציה שלכם היום? האם משקיע נבון היה שם את הונו בצבא, ובעיקר בממשלה?

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“ארבע הערות על המצב

  1. נהנתי לקרוא.

    לגבי העניין. לטעמי משה ארנס צודק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s