מבחן ה-70


שלוש מפלגות חותרות להוביל את הממשלה הבאה: ליכוד, קדימה ועבודה. הן מייצגות את הפסיפס הישראלי ולכן הן מושכות אליהן אנשים מרקע אישי וחברתי מגוון. הן נבדלות בעיקר בתחום ההתמחות של העומדים בראשן – כלכלי, מדינית או בטחוני. הממשלה הבאה תצטרך לעסוק באינטנסיביות בשלושה התחומים הללו. לבוחרים המתלבטים ביניהן, ויש רבים כאלו, מומלץ לשקול מהו הנושא החשוב לעת הזו. כדאי שזה יהיה תחום התמחותו או התמחותה של ראש הממשלה.

בבחירות הקודמות הכנסת נחצתה לשניים – 60 מנדטים לשלוש המפלגות הממלכתיות, ו-60 למפלגות הנישה. נדמה שהחלוקה בין המחנות, הממלכתי והמגזרי, תשפיע על אופייה של הממשלה הבאה. בסקרי דעת הקהל המתפרסמים לאחרונה שלוש המפלגות יכניסו לכנסת 70 חברי כנסת. אם הסקרים המתפרסמים כעת יתממשו, שתי המפלגות המובילות תוכלנה להרכיב קואליציה ללא הכרח בשותף נוסף. מפלגות נישה לא תוכלנה לשמש לשון מאזניים ולבצוע מהעוגה הכללית כדי לקדם את עניינן.

בעבר המפה הפוליטית נחלקה לימין ושמאל. בכל צד התייצבה מפלגה מרכזית מובילה אחת,ולצדה מפלגות לוויין, שחלקן קיצוניות ממנה. זה היה מצב שהזמין הסכמים קואליציוניים נדיבים מדי שנועדו לרצות אינטרסים צרים. הממשלות ביטאו ייצוג-יתר לאינטרסים של מגזרים. כיום כשהמפה הפוליטית נחלקת בין מחנה ממלכתי למחנה מגזרי, ישנה אפשרות לשובה של גישה מאוזנת יותר, ובלבד שתיתן ביטוי שקול והגון לצרכיהן של קבוצות אוכלוסיה שונות.

עדיין מוקדם לדעת לאן יפנו הדברים, אולם כדאי לעקוב אחר שני מדדים. הראשון הוא מדד המפלגות הממלכתיות, האם הן נשארות באזור ה-70 מנדטים. כל עוד הן שם, נשמר הסיכוי לשינוי המפה הפוליטית. המדד השני נוגע לפער בין המפלגה הראשונה לזו השועטת אחריה. כל עוד לשנייה יש תקווה לנצח, כללי המשחק ישמרו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s