כל סיום הוא התחלה חדשה


הסקרים האחרונים ערב הבחירות מצביעים על כך שרף ה-70 לא יושג. 25 לליכוד, 23 לקדימה, ו-16 לעבודה מגיעים ל-64 בלבד.

באופן פרדוכסלי, לאחר מבצע 'עופרת יצוקה' שהדגים לכולנו שהנהגתנו יכולה לעמוד איתנה כתף אל כתף, החלה בריחת קולות מהפלגות הממלכתיות לעבר מפלגות הנישה המגזריות.

עדיין יש סיכוי שנתניהו, אם יזכה, ירים טלפון בעשר בלילה אל לבני וברק, ויציע להם לנסח ביחד קווי יסוד לממשלה משותפת, אליה יוזמנו להצטרף אחר-כך מפלגות אחרות.

אבל, אומרים שסביר יותר שיקרא רק לברק, תהא תוצאת מפלגתו אשר תהא, ויציע לו שותפות כשר ביטחון ולחבריו משרות בכירות. אחר-כך יצטרפו ש"ס וליברמן, ולבסוף פורשי קדימה שתתפלג.

ארבע הערות:

  1. הממשלה הנוכחית לא השלימה את ימיה בשל חקירות פליליות נגד ראשיה. חלק מהמועמדים לכהן בתפקידים מובילים בממשלה הבאה עלולים למצוא את עצמם במצב דומה. בשלב מסוים, מוקדם מהצפוי, אפשר שהציבור לא יוכל לעמוד בכך וידרוש פוליטיקה נקייה. עשויים לתרום לכך המשבר הכלכלי, והתנהלותו של אובאמה.
  2. הרכב ממשלה המשתרע משלי יחימוביץ', דרך אלי ישי וכלה בעוזי לנדאו, יתקשה לקדם סדר יום משותף. קשה להניח שלא יתעוררו ויכוחים פנימיים סביב תהליך מדיני, נישואים אזרחיים, והורדת מיסים. לאחר תקופה קצרה של הסכמה על הרחבת הגירעון והחזרת הקצבאות, אפשר שיחלו עימותים שיחייבו מאמצי תחזוקה וסיכון מתמיד לבחירות מוקדמות.
  3. מסע הבחירות שיסתיים מחרתיים היה אמור להיות משמים ומשעמם. עד שהגיעה המערכה בעזה, התגובה של ערביי ישראל, והקמפיין של ליברמן. הנושא היחיד שעלה לסדר היום בבחירות הוא שאלת היחסים בין ערביי ישראל לציבור היהודי, מדינת ישראל והחברה הישראלית. כאשר ישראל מגדירה את עצמה, האם היא רואה עוד את ערביי ישראל חלק ממנה? וכאשר ערביי ישראל מגדירים את עצמם, האם הם עוד רואים עצמם חלק ממדינת ישראל?
  4. ישראל סיימה בתיקו שתי מערכות צבאיות בשנתיים האחרונות מול ארגוני טרור. ההתעצמות הסורית, הכור הגרעיני שנתגלה במפתיע, וחוסר הנכונות של הנהגתה להיענות לידנו המושטת, כל אלו מעוררים דאגה. במצב זה של איזון אסטרטגי, לישראל אינטרס חיוני להגיע להסדר שלום עם סוריה, למרות שלמשלם המיסים האמריקאי אין כעת כסף פנוי לשלם את מחירו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s