חרדים לכספם


מה קרה שחיילי ישיבות ההסדר תולים שלטי מחאה דווקא עכשיו? הרי אין משא ומתן עם הפלסטינים, ואין שום תכנית מעשית לפינוי ישובים. ומה קרה פתאום שהחרדים מפגינים בירושלים? הרי המפעל פועל כבר עשרים שנים והחניון מאוד רחוק ממאה שערים. אולי יש פה סיפור שאנחנו עדיין לא נחשפים אליו, ואולי משהו אחר מתרחש מאחורי הקלעים?

יש הגורסים שזו בכלל הבשלה של תהליך חברתי, במיוחד בקרב הדור הצעיר, נוער הגבעות, תהליך אשר התחיל בהתנתקות. הרי יש משהו מוצדק בטיעון שלא חכם לשלוח את הצבא למשימות שיטור, כי בשביל זה יש משטרה. ויש משהו נכון בטיעון שחכם לפטור את מי שיש מראית עין של ניגוד עניינים בינו ובין המשימה.הרי פוטרים שופטים, ועורכי דין, ואחרים, מדוע לא חיילים?

אבל זה לא מסביר את התזמון, מדוע פעולות המחאה הללו מתרחשות דווקא כעת? איך אפשר להסביר שמיד לאחר פרשת נחשון-שמשון, שודר בטלביזיה טקס הזוי של חלוקת מעטפות עם כסף לסרבנים? נדמה שלא מדובר במחאת שטח ספונטנית, אלא בארגון מסודר. מישהו ישב, תכנן ותקצב, ושלח את הבחורים, ארגן את הטקס, והזמין את המצלמות.

הסבר אפשרי, שלוקה בציניות קיצונית, קושר את הדברים לכסף. הישיבות החרדיות והחרדליות תלויות במידה רבה בתרומות מארה"ב, שכעת נמצאות בסיכון. התורמים חרדים לכספם בגלל המשבר הכלכלי, והם מתלבטים. בסוף דצמבר חל מועד הגג להסדרי מס שעורכים האזרחים האמריקאים. אז הם צריכים להחליט האם וכמה לתרום.

אם הדברים קשורים זה בזה, וזה בהחלט בלתי סביר, אז אנחנו למעשה שחקנים בקמפיין של גיוס תרומות. תמונות קשות מירושלים הבוערת, השבת בסכנה, וסרטים מבהילים מיהודה ושומרון, ההתיישבות עומדת ליפול, כל אלו נועדו כדי ליצור תחושת דחיפות אצל התורמים ולשכנע אותם להכניס את היד אל הכיס.

מודעות פרסומת

2 תגובות ל-“חרדים לכספם

  1. באמת מעניין מדוע הפגנות החרדים נעלמו בחודש ינואר, אולי באמת הכל היה מסע לגיוס תרומות? 😈

  2. פינגבק: קמח תורה ומכתב הרבנים | הדור הרביעי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s