מאגר העמותות החדש


הפערים החברתיים בישראל מביאים רבים מאתנו למסקנה ש-'צריך לעשות משהו'. כתוצאה מכך אזרחים מכל קצוות הקשת ובכל הגילאים, מצטרפים בשנים האחרונות לארגונים חברתיים, כעובדים, כמתנדבים וכתורמים. פעם הסתפקנו בלשלם מיסים ולשרת במילואים ובזאת קנינו לעצמנו זכות לקטר על 'המצב'. כיום, מבלי לגרוע מחובותינו וזכויותינו אלו, רבים מוסיפים לחייהם גם פעילות בעמותה, כל אחד לפי יכולתו וטעמו.

החברה הישראלית זקוקה לעמותות שלה יותר מאי פעם. שירותים חיוניים רבים שהפכו חלק מחיינו, כמו ער"ן, נט"ל, מד"א, זק"א, ועל"ם, הם למעשה עמותות שנוסדו ביוזמה של אנשים טובים ובעלי תושייה. אלפי עמותות שכאלו פועלות ברחבי הארץ, ומאות חדשות מוקמות מדי שנה. בשגרה הן מסייעות לילדים, לנשים, למובטלים, למשפחות, לנכים, ולקשישים, ובעתות חרום כמו במלחמת לבנון השנייה, הן רותמות מתנדבים, משכנעות תורמים, ומתגייסות לסייע, בלי חשבון.

אולם למרבה הצער, גם העמותות בעצמן נקלעות למעגל המצוקה ומתקשות להשיג מימון לפעילותן. העמותות נשענות בעיקר על תמיכות של הממשלה ועל מענקים של תורמים, שהם מטבעם מוגבלים בהיקף ובזמן ומיועדים לפעילות נקודתית. בשונה מחברות מסחריות שככל שעסקיהן מתרחבים גם הכנסותיהן גדלות, העמותות 'נענשות' על עבודה טובה. כדי להרחיב את שירותיהן, הן נדרשות לשחות נגד הזרם ולגייס באופן מתמיד ומתיש משאבים חיצוניים קצרי טווח.

ממשלות מנסות לסייע בהקלות ובהטבות במס, וביצירת תמריצים לעידוד השקעות פיננסיות בארגונים חברתיים. מנהלי עמותות מנסים לייצר הכנסות עצמיות על-ידי גביית תשלום על שירותים, מכירת מוצרים והשכרת נכסים. אולם השורה התחתונה אינה משתנה, אדרבה, בשל המשבר הכלכלי היא הולכת ומחריפה – הצרכים מאמירים, התקציבים פוחתים, והעמותות הקורסות תחת הנטל, שוחקות את עובדיהן, תוך שהן עושות מאמצים כבירים לא לצמצם פעילות.

שוק משוכלל וניהול מקצועי בעמותות הם מרכיבים חיוניים בפתרון. אין תחליף למנהל מוכשר ויצירתי, הבונה ארגון מקצועי ומיומן, מודד ביצועים ותפוקות ומשפר תוך כדי תנועה. אבל בעת הקשה הזו, מה שמחזיק את העמותות עם הראש מעל המים הם רוח השליחות ותחושת האחריות. האכפתיות והנשמה היתרה הן הדבק המלכד את עובדי העמותה, החוט המחבר אליה את תמיכת הקהילה והמגנט המושך את המתנדבים והתורמים.

העמותות עושות ימים כלילות כדי להתמודד עם מצוקות וכדי לצמצם פערים חברתיים. הן עובדות בשקט ובצנעה, ועבור רובנו הן פועלות מתחת לרדאר. אתר האינטרנט של העמותות בישראל (www.guidestar.org.il) שהושק השבוע, פותח לראשונה חלון ראווה לעולמן של העמותות ומגלה לעין כל גאווה ישראלית של ממש. בלי כחל ושרק וללא קורט של ציניות, זו הזדמנות להוריד את הכובע בפני העמותות ולהוקיר תודה לאלפי המתנדבים ואנשי המקצוע, הפועלים בנאמנות ונאבקים בשם כולנו במערכה החברתית החשובה כל כך.

זו גם הזדמנות וקריאה לכולם לתמוך בעמותות. מצאו באתר עמותה הקרובה למקום מגוריכם והתנדבו בה, אתרו עמותה העוסקת בנושא הקרוב ללבכם ותרמו לה. בדקו האם העמותה פועלת היטב והאם היא מנהלת את תקציביה כראוי. השוו בין עמותות ובחרו בזו המתאימה לכם ביותר מבין כל אלו העונות לציפיותיכם. כעת אין עוד צורך להמתין לנקישה בדלת או לצלצול בטלפון, כי בהינף מקש העמותות נמצאות בהישג ידינו – הן זקוקות לנו, ועוד יותר מכך, אנו זקוקים להן.

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“מאגר העמותות החדש

  1. פינגבק: מסיבת ההשקה של גיידסטאר ישראל – כל המלכ"רים כבר שם. כבר ערכת את הפרופיל שלך? | NPTech Israel's Blog

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s