אין עוד יום


הזמן הולך ואוזל לישראל החופשית, המודרנית והמשגשגת. העננים נקבצים וגשם החל לרדת, אך רובנו עדיין מסתפקים במטריה ובטרוניה. בעוד עשור כשנתעורר לסערה כבר יהיה מאוחר בכדי לבנות סכרים וגשרים. אז נחפש מקלט ומפלט, נחפש אשמים, ונחפש את עצמנו, ולא נמצא. נותרו שנים ספורות בלבד להיערך לישראל חדשה, לבנות את כוחה ולהשפיע על דמותה. עכשיו זה הרגע, ההזדמנות האחרונה לפני שנפספס את הרכבת.

המרקם החברתי של ישראל משתנה לבלי הכר. בשנת הלימודים הזו כמחצית מתלמידי כיתות א' הם ערבים או חרדים. אם קצב הריבוי הטבעי ימשיך, ישראל של מחר תורכב משלוש קבוצות – ערבים, חרדים וציונים. מי שחושב שמיעוט ציוני יוכל לאורך זמן להכתיב את צביונו למדינה, טועה, מטעה ואינו מבין דמוקרטיה מהי. קשה לעכל את העניין, אך פשרה הדדית היא מחויבת המציאות. אין ברירה אלא להגיע למכנה משותף שיאפשר לשלוש הקבוצות להרגיש בבית וליטול אחריות משותפת למדינה ולחברה.

גם ההון האנושי של ישראל בנסיגה. השכלה היא תנאי הכרחי לתעסוקה, אך מערכת החינוך שלנו מקרטעת. ההישגים נמוכים, הפערים עמוקים והמוחות בורחים. המיואשים מתייחסים למצב כגזירת גורל, מדכאים את סביבתם, ומסמאים את עינינו בשגיאתם. יש לזכור כי ישנן מדינות שהישגי החינוך שלהן היו נמוכים משלנו, אך הן הצליחו תוך עשור או שניים להגיע לראש טבלת ההישגים העולמית. המסקנה היא שניתן לשקם את החינוך בישראל, והצעדים הדרושים גם הם כבר ידועים.

סימנים מדאיגים נראים גם בזירה הכלכלית. קטר ההייטק והיזמות שהפכו אותנו לאומת הסטארט-אפ, נשנקים תחת הון הסיכון המתייבש. המדדים הכלכליים שלנו פורחים תודות להשקעות העבר ונגיד מוכשר. אך מבעד לערימת הדולרים שלנו מתגלה כי תשומת לבם של המשקיעים עוברת לכלכלות המתפתחות באסיה ובדרום אמריקה. משקל הכובד עובר מארה"ב ואירופה, לסין והודו. המפה הכלכלית העולמית משתנה ואנו חייבים להזדרז לזהות ולבנות את הקטר הבא שלנו, אחרת נישאר הרחק מאחור.

העולם אף הוא אינו קופא על שמריו ושינויים גלובאליים עושים את דרכם לארצנו. שבעה מיליארד איש יחיו השנה על-פני כדור הארץ, והם זקוקים לאוויר, למים, למזון ולחשמל, וגם למגורים, לחינוך, לבריאות ותעסוקה. אבל כבר אין מספיק בשביל כולם. הביקוש גובר וההיצע מצטמק, לכן המחירים מאמירים. משאבי הטבע מידלדלים, התשתיות קורסות והממשלות לא מצליחות להדביק את הפער. כל זה נשמע כמו צרות של אחרים ורחוקים, אבל הנה הגל כבר מגיע מדרום אירופה דרך צפון אפריקה.

ישראל הצפופה מתענה באקלים יבש ומקורות המים שלה נמוגים. לו היה בחיים היום זאב ז'בוטינסקי, מורם ורבם של מנהיגי הקואליציה והאופוזיציה, הוא בוודאי היה מציב את נושא המים בראש מעינינו. הוא שנאבק בסוציאליזם קבע בזמנו כי על המדינה לספק לאזרח חמישה יסודות המתחילים באות מם – מזון, מעון, מלבוש, מורה ומרפא. אין להתפלא אם היום היה מוסיף את המים המותפלים כמם השישית. אבל יורשיו איחרו להיערך והם נאלצים להעלות את המחירים ככלי מרכזי לצמצום הצריכה.

לעת הזאת נדרשת לנו מנהיגות רצינית ומוכשרת. כזו שתגדיר כיוון ודרך, שתתכנן בתבונה, שתבצע בהתמדה, ושתסחף אחריה את הציבור. השעון אינו לצדנו, אנו בזמן פציעות, אין יותר שוברי שוויון ואסור להסס ולזגזג, כי שקט הוא רפש והגיע זמן מעשה. מה שהתפרץ במדינות סביבנו חייב לשמש לנו תמרור. מניסיונן למדנו שכאשר השכלה אינה מוצאת ביטוי בתעסוקה בגלל משק ריכוזי ושלטון מסואב, התוצאה היא מחאה, אלימות ומהפיכה, ואלו כידוע אינן פותרות את הבעיות, הן רק מחליפות להן את הצבע.

מודעות פרסומת

2 תגובות ל-“אין עוד יום

  1. אלי,
    קשה להתווכח עם מרבית הדברים.
    השאלה היא מה עושים. אני מבין שמאמר זה הוא הרקע, בין היתר, לקרן החדשה שאתה מקים. מה סדר היום המעשי שלך? מהי "הנקודה הארכימדית" באמצעותה אתה רוצה לתרום לשינוי המצב? במה אפשר לסייע?
    בהצלחה!

  2. הכתיבה שלך, זורמת ומקסימה. אני גם יכול לחתום על כל מילה למרות/בגלל שאני מגיע מרקע שונה. אין ספק כי יש לשנס מותניים ולעשות מעשה. אולם השאלה היא, היכן נפעל. אני בחרתי מרחב פעילות מצומצם למדי – תחום החינוך. מתוך תפיסה כי פטר ב'מלחמה ושלום' צודק וכי למרות החשיבות הרבה של המנהיגים הגדולים, מי שמכריע את המערכה בסופו של דבר, זהו האיש הקטן. בנוסף, חז"ל מספרים לנו, כי אנשי המעלה של ירושלים, לא היו יושבים במסיבה אחת עם אנשים שאינם לפי רוחם. לפיכך דומני, כי הישיבה בין 120 חברים שכאלה, היא בעייתית. אני מעדיף את האנשים הקטנים מן האוטובוסים ומן הרכבת הקלה…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s