די למאבק בין שמאל לימין בחינוך


דברי פתיחה בכנס תל-אביב לחינוך, 24.6.2012:

ברכות לאוניברסיטת תל-אביב ולבתי הספר לחינוך מכלל האוניברסיטאות שחברו יחדיו ליום העיון המעניין שלפנינו. עצם שיתוף הפעולה מעודד ומעורר תקווה בפני עצמו. ברכות מיוחדות למי שבלעדיו החיבור הזה לא היה נרקם, מי שהצליח לחבר בין צפון לדרום, בין מרכז לפריפריה, בין מומחים לאנשי מקצוע, ובין וותיקים לצעירים. מי שבעצמו מסמל את השילוב החיוני הזה שבין העולמות, איש מדיניות ומחקר, איש עט ומעשה, הצעיר הנצחי, הרואה למרחוק, מי שמזכיר לכולנו שאל לנו להתנשא וכי כל העדה כולם קדושים, מי שביד נחושה ורגישה יזם והוביל את הכנס הזה. ישר כוח פרופ' וולנסקי, תל חי!

בדרכו המקצועית וגם בהכנות לכנס הזה עמי לימד את כולנו נחישות בלתי מתפשרת מהי. עמי חזר ואמר שמי שחותר לשיפור החינוך צריך להיות נכון לדרך חתחתים של מהמורות וקשיים. ובאמת הגיע הזמן להחליף את הציניות בנחישות. להפסיק לקטר ולבקר, ולהתחיל לשפר. הגיע זמן לשים את המחלוקות בצד ולנצל את חלון ההזדמנות שנפתח לישראל לשיפור החינוך שלה.

העשור הקרוב מזמן לישראל הזדמנות של ממש. ראשית מפני שמדינות אחרות שמסביבנו כבר עושות את זה, פינלנד ויפן, אבל גם פולין ופורטוגל. הן שמו מאחוריהן את הויכוח עתיק היומין בין שמאל לימין בחינוך, וחתרו לחפש דרך אמצע הנהנית מהטוב שבכל העולמות, דרך ממוקדת ומקצועית ששמה במרכז את איכות ההוראה. בתוך 10-15 שנים הן הצליחו לקפוץ קפיצה משמעותית. אין סיבה שישראל הקטנה, שיש לה מסורת חינוכית מפוארת ומוניטין של מדינה המצליחה להתגבר על קשיים, אין סיבה שלא נצליח.

העשור הקרוב מזמן לישראל הזדמנות לשיפור החינוך משום שישראל חזרה להשקיע משאבים רבים מאוד בחינוך. מעל ל-8% מהתוצר המקומי הגולמי שלנו מושקעים בחינוך, הרבה מעבר למדינות המצליחות בחינוך. הסכמי השכר ככל שייושמו על על מרכיביהן, הם נקודת אור, משום שיש בהם כדי למשוך יותר ויותר אנשים מוכשרים אל ההוראה, ולחזק את האמון הציבורי בהוראה ובחינוך.

העשור הקרוב מזמן לישראל הזדמנות לשיפור החינוך משום שהדור הצעיר שיצא לרחובות בקיץ שעבר הוציא מתוכו קבוצה הולכת וגדלה של מורים צעירים, המושכים אליהם רבים אחרים. בעידן של חוסר יציבות כלכלית, עידן שבו דור ה-Y  מחפש לשלב מקצוע תורם ומשמעותי, שמשאיר מקום גם לחיי משפחה וחברה, פתאום ההוראה נראה נתיב מושך.

העשור הקרוב מזמן לישראל הזדמנות לשיפור החינוך, משום שהישגי החינוך כבר מתחילים להשתפר. מרוב קיטורים ותלונות שכחנו להבחין שבמבחני פיז"ה ב-2009 ישראל השיגה שיפור בשיעור משמעותי, השלישי בגודלו, בהישגי התלמידים בקריאה. ועל כך צריך להוריד את הכובע בפני המורים המעולים המשרתים בכיתות ובבתי הספר, שעושים בכישרון ובאמונה למען כל אחד מתלמידיהם.

ישראל חייבת לשפר את החינוך שלה בעשור הקרוב, משום שבעוד עשור המפה הדמוגראפית של ישראל תהיה שונה לא לעולם יעמוד לנו החוסן הכלכלי שהוא פרי השקעתם והצלחתם של דורות קודמים. כעת הזמן לחבר ולהתחבר, כעת הזמן להסכים ולהתמקד ביעדים מוגדרים וברורים. כעת הגיע זמן חינוך, כי אפשר, כי צריך, וכי לנו אין ברירה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s