חמישים גוונים של חברתי


האם אתם בימין, במרכז או בשמאל כשמדובר בנושאים חברתיים? האם שאלתם את עצמכם מהם ההבדלים והיכן אתם עומדים מולם?

כולם מדברים 'חברתי, חברתי', אבל מה זה אומר? כשהליכוד התאחד עם ליברמן, אמרו שהוא כבר לא 'חברתי' לעומת בגין שעשה את 'שיקום שכונות' או כחלון שעשה את הסלולר, והוא כידוע מאוד 'חברתי'. כשיחימוביץ' תומכת בוועדי העובדים הגדולים וסונטת במעסיקים, אומרים עליה שהיא מה זה 'חברתית', וכשיאיר לפיד קורא לשוויון חובות בגיוס, מכנים אותו 'חברתי' אמיתי. אני לא מבין, כל מי שיש לו דעה בנושאי פנים הוא אוטומטית 'חברתי' וזהו, זה מספיק?

כדי להבחין בגוונים צריך להתקרב ולעסוק בנושא מכיוונים שונים ולאורך זמן. הנה למשל תחום הביטחון, כאן כולנו מומחים בפרטי הפרטים – האם להשקיע בטייסת אף-35, ומהו טווח הכיסוי של סוללת החץ, יש לנו ידיעה מוצקה, או לפחות דעה ברורה. אבל כמה ילדים רצוי שישבו בכיתת מתמטיקה בחטיבת ביניים, והאם נכון לפצל אותם למגמות, אין לנו מושג קלוש, רק תחושות בטן לא מבוססות. אל לנו להלין על מנהיגינו כי הם המראה שלנו, וגם להם כמונו אין צל של מושג ירוק, הנושא רחוק מהם כמרחק מזרח ממערב.

אמר לי פוליטיקאי שאני מאוד מעריך שהוא נכנס לחיים הציבוריים לפני שלושים שנה כדי להתמודד עם הסוגיות שנראו לו החשובות ביותר לקיומה ושרידותה של ישראל – הביטחון, המצב המדיני, תהליך השלום ויחסי החוץ. הוא עסק בנושאים הללו מלפני ומלפנים ומכיר אותם מקרוב. בשאלה של כמה ילדים בכיתה הייתה לו תשובה כנה "אינני יודע, ככל שיהיה לנו תקציב כך נפחית את מספר הילדים בכתה". בקיצור, אין סיכוי שמנהיגי הדור יעסקו בסוגיות הללו, לא חשוב כמה נלחץ וכמה הם ישקיעו, אלו נושאים לדור הבא.

בנושאי ביטחון אנחנו יודעים להבחין היטב בין ימין, שמאל ומרכז, זאת משום שאנחנו מורגלים בחשיפה לאור של הסוגיות הללו. ארץ ישראל השלמה זה ימין, קווי 67 זה שמאל, וגושי התיישבות פלוס ירושלים מינוס זכות השיבה זה מרכז. אבל האם אנחנו מסוגלים להבחין בהבדלים כאשר מדובר בסוגיות חברתיות? האם אנחנו יודעים לזהות עמדה שמאלית כשהיא מופיעה למולנו, ומהי עמדה ימנית ומרכזית, ומהי דעתנו שלנו בתוך כל זה?

האם אתם בימין, במרכז או בשמאל כשמדובר בנושאים חברתיים? האם שאלתם את עצמכם מהם ההבדלים והיכן אתם עומדים מולם? בלינק הבא מופיע מבחן "בחן את עצמך" באחת מהסוגיות החברתיות שהסעירה את המדינה – היחס של הציבור החרדי לנשים. ניסיתי להציג בו שלוש עמדות כלפי הנושא. אלו עמדות שנשמעו ברבים אך בתוך בליל האמירות והכותרות לא נעשתה ביניהן הבחנה. בקריאה לאחור אפשר לשים לב ששלוש הדעות הללו הן למעשה מרכז, שמאל וימין חברתיים (בסדר הזה).

המבחן לא פשוט, לפחות עבורי, ההחלטה לא קלה בכלל, הראש והלב מתפצלים, מתחברים, וחוזר חלילה, אך בסוף בסוף, לי התברר ביני לבין עצמי היכן אני נמצא. ואתם?

בחן את עצמך

מודעות פרסומת

2 תגובות ל-“חמישים גוונים של חברתי

 1. הציבור מדינת ישראל חייב להפנים שחינוך טוב חייב לבוא לפני כל התחומים האחרים וכן גם לפני בטחון , כולנו יודעים לומר כמה החינוך במדינת ישראל לא טוב או לא מספק, יותר מידי ילדים בכיתה שיטות מיושנות נוכח ילדים מתקדמים (מבחינה טכנולוגית) וכו' ומה עם החינוך הישן לערכים לפני ציונים ,חינוך מוסרי שיהפוך את תלמידינו לדור יותר טוב מקודמו ביחס לאחר ולמדינה ולא בית חרושת לתוצאות במבחני מיצב למיניהם .
  וכמובן חינוך שיהפוך את תלמידינו לאנשים חושבים ולא אנשים משננים דבר שבהכרח יהפוך את ארצנו הקטנטונת לטובה יותר .

 2. שלום רב
  קראתי בענין רב את ה-post שלך בענין חמישים הגוונים לשאלת ימין ושמאל להבנתי הצנועה בענין החברתי בענין זה אין ימין ושמאל
  ממרומי גילי ומצבי המשפחתי המבחן הרלבנטי הוא מבחן המשפחה הרב דורית
  מבחן הרשת הגנרית שהוא המכנה המשותף לכל בני אנוש באשר הם .

  כמי שמלאו לו 71+ שנים ויש לו 3 בנים 3 כלות ו10 נכדים ונכדות ורעיה מסורה שיש לה אמא בת 99 ברור לי שיש שתי רשויות השלטון- הריבון והמשפחה
  וכל הזמן יש מאבק בין הריבון השלטון והמשפחהן ( פרופ חיים חזן אנתרופולוגיה וסוציולוגיה ).להבנתי המבחן הרלבנטי במאה ה21 הוא מבחן המשפחה
  דרך אגב ב 2 מאבקים בין הריבון והמשפחה בענין יציאה מלבנון והחזרת גלעד שליט ניצחה המשפחה את הריבון ( ארבע אמהות והמשפחה הרב דורית של גלעד שליט)
  חומר למחשבה
  שושן שחם רמת השרון נווה רסקו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s