מה זה אומר 'נציב את החינוך בראש סדר העדיפויות'?


מה מבטיחות המפלגות לעשות בתחום 'החינוך'? פשפשתי במצעי המפלגות הגדולות כדי לדעת למה בדיוק הן מתכוונות כשהן אומרות שצריך לשפר את החינוך. מי שהחינוך יקר לליבו מוזמן לקרוא ולשקול איזה מין 'שיפור בחינוך'  מתאים יותר לתפיסת עולמו.

הליכוד-ביתנו = מקצועות ריאליים פלוס מורשת. הליכוד טרם פרסם מצע, בבחינת שפטו אותנו על מעשינו. בתכנית שהכין לפני הקדנציה הנוכחית הליכוד שם במרכז את תפקידיו הלימודיים של בית הספר כדי להגיע לעשירייה הפותחת במבחנים הבינלאומיים – להגדיר יעדים מדידים לביצועי למידה, למשוך להוראה אנשים מוכשרים, להכשירם לתת טיפול אישי לכל תלמיד, ולהעניק למנהלי בתי הספר סמכות ניהולית רחבה יותר. ישראל ביתנו מציגה מצע חינוכי דומה, שמדגיש את החינוך היהודי-ציוני, את איכות החינוך והמצוינות, איכות המורה, שכרו ומעמדו, ומתן סמכות ניהולית למנהלי בתי הספר.

העבודה = מקצועות הומניים פלוס סוציאל-דמוקרטיה. מפלגת העבודה מדגישה את התפקיד של בית הספר לחנך לערכים. היא שמה בראש את ערכי כבוד האדם, האחריות האזרחית, הדמוקרטיה והסוציאליזם. המצע החינוכי קורא להפסקת ההפרטה והמסחור בחינוך, חינוך חינם, וביטול העסקת מורים באמצעות קבלני משנה. העבודה קוראת לחיזוק מעמד המורה, להעלאת שכרו, העלאת רף הקבלה במכללות להוראה, ומתן אוטונומיה פדגוגית למורה. המפלגה מציינת את חשיבות לימודי הליב"ה וקוראת לדיאלוג וליצירת הסכמות עם המעוניינים בכך בציבור החרדי.

הבית היהודי = חינוך ציוני-יהודי פלוס צמצום פערים. הבית היהודי לא פרסם מצע מפורט אלא הסתפק בהגדרת עקרונות. לפי עקרונות אלו החינוך היהודי-ציוני מצוי במרכז, לא רק בבתי הספר הדתיים, אלא גם בבתי הספר החילוניים: המשימה הדחופה ביותר שלנו היא הקמת יחידה לחינוך יהודי-ציוני בבתי ספר הממלכתיים במדינת ישראל. הבית היהודי מאמינה שהחינוך הוא כלי מרכזי לצמצום פערים חברתיים, ולכן מצהירה שעל הממשלה לתת עדיפות בחינוך לאזורי הפריפריה. לקראת הבחירות הקודמות, הבית היהודי פרסם מצע חינוכי מפורט, הקורא לחיזוק החינוך התורני, להרחבת מסגרות תורתו אומנותו ולהעמקת עצמאותה של מערכת החינוך הדתי.

יש עתיד = עשור של חינוך ממוקד ליב"ה. מפלגת יש עתיד שמה את החינוך בראש מעינייה ביחד עם ארבעה נושאים נוספים (שיויון בנטל, זוגות צעירים, ועוד). המפלגה הציגה מצע חינוכי מפורט שמטרתו להציב את ישראל בעשירייה הפותחת במבחנים הבינלאומיים, ועיקריו – מניעת תקצוב מבתי ספר שלא ילמדו מקצועות ליב"ה, הקמת מועצה לאומית לחינוך שתבטיח יציבות ואי-תלות פוליטית, צמצום בחינות הבגרות, העדפה תקציבית לפריפריה, וחיזוק מעמד המורה ומנהל בית הספר כגיבורי התרבות של ישראל.

ש"ס = חינוך תורני לכל פלוס צמצום פערים. במצע החינוך של ש"ס, המפלגה קוראת להציב את החינוך בראש, בדגש לחינוך התורני. ש"ס מעוניינת להנחיל את החינוך התורני לכלל תלמידי ישראל, ולהטמיע את ערכי מורשת ישראל כבסיס לסובלנות בין הקבוצות השונות בחברה הישראל. בתוך כך ש"ס מתחייבת לחתור להקצאת משאבים שיוויונית בין המרכז לפריפריה, הטקנת מספר התלמידים בכיתות, שיפור מעמד המורה,חינוך חינם והכשרה מקצועית.

התנועה = הקמה ושדרוג תשתיות חינוך מקצועיות ופיזיות. במצע החינוכי של מפלגת התנועה, ניתן דגש ללימודי ליב"ה לכל, תוך הטלת סנקציות על מי שיסרב לכך. מוצעת הקמת מועצה ציבורית עליונה לחינוך כדי להבטיח יציבות ותכנון לטווח ארוך, שדרוג בתי הספר והתאמתם למאה ה-21, תכנית מקיפה לגיל הרך, צמצום פערי חינוך במגזר הערבי, הנגשת ההשכלה הגבוהה והתייעלותה, וחיזוק החינוך הטכנולוגי כמענה לצרכי התעשייה.

חינוך

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“מה זה אומר 'נציב את החינוך בראש סדר העדיפויות'?

  1. אלי-ניתוח חד ומצויים.שבוע טוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s