חנוך לנער – לא מה שחשבת


רב חכם שאני מעריך אמר לי שאני טועה. ציטטתי את 'חנוך לנער על-פי דרכו' והסברתי שתפקידו של המורה הוא להתחבר אל עולמו של כל תלמיד, יכולותיו, כישוריו וקשייו, להתאים לו את התוכן, הדרך והקצב שלו, וללוות אותו בחניכה במעלה הדרך. 'בכל הכבוד לקורצ'ק', אמר לי הרב, זו אינה כוונתו של הפסוק בספר משלי.

המשמעות של 'חינוך' כצד הרך, האמפטי והערכי של המפגש של מורה ותלמיד, היא משמעות חדשה של השנים האחרונות בישראל, אמר הרב. אבל, זו אינה המשמעות המקורית. חינוך, חנוכה, חונכות, וחניכיים, כולם באים מאותו שורש, והמשמעות שלהם יותר דומה למה שאנחנו מכנים היום 'לתכנת'. כלומר, להעביר תכנית קבועה מראש מהכוח אל הפועל.

חנוך לנער על פי דרכו - גם כי יזקין לא יסור ממנה

חנוך לנער על פי דרכו – גם כי יזקין לא יסור ממנה

למשל, חנוכת בית, היא חגיגה שמציינת את ההעברה של תכנית הבניין מהשרטוט אל המציאות. החניכיים, כך הוא אמר, מסמנות את המקום שבו יצמחו שיניים לפי תכנית הטבועה ב-DNA של כל אדם. וכך גם באשר למפגש בין מורה לתלמיד, שבו החינוך למעשה הוא העברת עולם ידע וערכים מהדור הבוגר אל הדור הבא.

'יותר מזה', הוא הוסיף. 'על-פי דרכו', אין משמעו לפי הדרך שלו, כלומר של הילד. 'על-פי', משמעה 'לפני', כמו 'על-פי הבאר', או 'על-פי התהום'. הכוונה היא שעל המורה לחנך את הילד כמה שיותר מוקדם, לפני שהוא מתחיל את דרכו שלו. במשתמע, הכוונה היא שיש להתחיל בחינוך בגיל צעיר ביותר, כי כך אפשר להשפיע יותר על דרכו של הילד.

 'ואיך אני יודע שאני צודק', אמר לי הרב, 'ראה את המשך הפסוק 'גם כי יזקין לא יסור ממנה',  שהיא ההוכחה הניצחת לכוונת הפסוק. כלומר – אם תתחיל לחנך את הילד מוקדם ככל הניתן, כך תבטיח שגם בשלהי ימיו הוא ימשיך להיות נאמן לדרך שאתה הנחת עבורו. נו, גם זו משמעות חשובה לחינוך, אבל באמת לא ממש המסר שכיוונתי אליו, או שאולי בעצם כן?

למדתי!

מודעות פרסומת

2 תגובות ל-“חנוך לנער – לא מה שחשבת

  1. מרתק! תודה רבה.
    יש להרבה חילונים תשוקה לעגן את תפיסת העולם שלהם במקורות העתיקים, כאילו הם מאצילים עליה חשיבות ומכובדות או נותנים לה משנה תוקף.
    אפשר לקרוא את הטקסטים הישנים ולמצוא בהם חכמה רלוונטית, אבל חשוב גם להפריד את התבן מהמוץ.
    חברה דתייה שלי (נוצרייה) התווכחה עם חתנה המדען האתאיסט. הוא אמר שהדת, ובעיקר דמותו של אלהים המצטיירת בתנ"ך, מבטאת תפיסת עולם אנטי הומניסטית שאבד עליה הכלח. היא הזכירה לו שגם המדע של לפני אלפיים שנה קצת שונה מהמדע של היום. "מה אתה חושב, שרק אתם התקדמתם והתפיסה הדתית נותרה מאובנת כל השנים?"

  2. תודה יעל, מתחת לחגורה, אבל נכון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s