פרס טראמפ להוראה איכותית 2013


דברי פתיחה שאמרתי בטקס לרגל זכייתו של קובי שורצבורד בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2013 (לדברי ראש הממשלה, שר החינוך והזוכה, לחצו כאן):

המדרש אומר: 'בנוהג שבעולם, אלף נכנסים למקרא, יוצאים מהם מאה למשנה, יוצאים מהם עשרה לתלמוד, אחד מהם יוצא להוראה, כמו שנאמר: 'אדם אחד מאלף מצאתי" (מדרש רבה, קהלת פרק ז)

"אחד מאלף מצאנו"

"אחד מאלף מצאנו"

אדוני ראש הממשלה, כבוד שר החינוך,  נציגת המשפחה, יושב-ראש הקרן, יושבת-ראש וועדת הפרס, חברי הוועדה, אורחים נכבדים, והיקרים מכל, הזוכים והמשפחות – ברוכים הבאים לטקס הענקת פרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2013.

אנחנו נמצאים בשנים קריטיות לעתיד החינוך בישראל, אסור לנו להפסיק להשקיע כי אסור לפספס את ההזדמנות. הזמן דוחק, הישגי החינוך עודם נמוכים והפערים גדולים. אבל, יש תקווה ויש סיכוי, משום שמצטברות יותר ויותר ראיות המעידות על כך שהחינוך בישראל משנה כיוון.

בשנים האחרונות המגמה התהפכה הן בבתי הספר היסודיים והן בחטיבות הביניים, והפוטנציאל למצויינות בתיכון נמצא בקו עלייה. השיפור נמדד גם במבחנים ארציים וגם במבחנים בינלאומיים, והוא מעיד על עלייה בידע וביכולות החשיבה של התלמידים. שניהם חשובים, גם הידע וגם החשיבה, שכן אם לא יודעים, אין על מה לחשוב, ואם לא חושבים, אין טעם לדעת.

קל להגיד אבל קשה מאוד לעשות, וכשדלת הכיתה נסגרת, שליח הציבור שלנו הוא המורה. מדינות שמצליחות בחינוך הבינו  שמורה טוב עושה את כל ההבדל, והן משקיעות בהוראה איכותית.

מורה טוב הוא איש מקצוע קליני שמצליח לתת מענה לכל תלמיד ותלמידה בכיתה. הוא מאבחן את היכולות והצרכים של כל תלמיד, מציב עמו יעדים שאפתניים, מתאים את הוראתו לדרך החשיבה ולקצב הלימוד, עוקב אחר ההתקדמות בזמן אמיתי, ומעניק לתלמיד משוב בונה ומחזק.

פרס טראמפ להוראה איכותית, המוענק היום נשען על אמות המידה הללו, המבוססות על ידע וניסיון מהארץ ומהעולם. מטרתו של הפרס היא להבהיר ולהמחיש מהי הוראה איכותית ובכך אולי לסייע להגביר את האמון שרוחש הציבור למוריו.

וועדת הבחירה, בראשותה של גב' קארן טל, ובהשתתפותה של גב' דלית שטאובר, בחרה מבין עשרות מועמדים מעולים, מורי-רב אמן (master teachers) מכל רחבי הארץ. ההוראה בכיתה של המועמדים הסופיים צולמה בוידאו, היא נותחה ונבחנה מכל כיוון, כדי להבין לעומק ולנסות לפצח מהי נוסחת ההצלחה שלהם. תודה רבה לך קארן, ולכל חברי הוועדה על השירות המקצועי, על המחוייבות, ההשקעה הרבה ועל התוצאה המוצלחת, ותודה רבה לך ג'ו מצוות הקרן על הליווי והריכוז של התהליך.

תודה רבה מיוחדת לך אדוני ראש הממשלה, ולך כבוד שר החינוך. זה לא מובן מאליו, ואין מתאים מכך שאתם, מובילי החינוך בישראל, תהיו אלו שתעניקו את הפרס. ככל שהמורים ירגישו גיבוי, תמיכה ואמון, וככל שהם ישתכנעו שהם חלוצים במהלך לאומי של שינוי כיוון בחינוך, כך הוראתם תלך ותתחזק.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s