הפוליטיקאים


הפוליטיקאים, מה בדיוק תפקידם? הרי כשהדלת נסגרת זה אנחנו והרופא, זו הכיתה והמורה, האזרח והעובדת הסוציאלית. הם אלו שקובעים אם נקבל מהממשלה מענה טוב והם כאנשי מקצוע רציניים לא מחכים לממשלה שתגיד להם מה ואיך לעשות. איכות המענה שנקבל תלויה בעיקר באופן ההתייחסות שלהם, בתהליכי העבודה וברמה המקצועית.

תגידו בוודאי שהדרג הפוליטי מקצה את המשאבים. אבל, תקציב הממשלה בישראל ברובו מתבסס על תקציב השנה הקודמת. אם תשעים אחוזים מהתקציבים נקבעים על 'טייס אוטומטי', מהו מרחב שיקול הדעת האמיתי של 'מקבלי ההחלטות'? האם לא כל מה שנותר בידיהם הוא לגזור קופונים לטובת המגזר ששלח אותם ולהסתפק ביזום של פרוייקטים נקודתיים?

אני מעלה את השאלה כי התרגלנו להתייחס למנהיגינו, לבחירות ולמשא ומתן הקואליציוני כאל מי שיקבעו את גורלנו. אבל כל שר יודע שכאשר הגיע לתפקידו גילה למרבה הפלא את מגבלות כוחו. בין היועצים המשפטיים, החשבים, הוועדות, המכרזים, הפקידים והאיגודים, הוא מבין שיכולתו להשפיע מאוד מצומצמת. הקדנציות ההולכות ומתקצרות גורמות לו כמעט לוותר מראש.

דרוש מנהיג, או מנהיגה

דרוש מנהיג, או מנהיגה

לכן, אין להתפלא על מחסור במנהיגות. מי רוצה לעבוד סביב השעון 'פול גז בניוטרל', להיאבק ללא תוצאות, ובתוך כך לשלם מחיר גדול של ביקורת ציבורית ושל חשיפה אישית ומשפחתית. זו הסיבה שבדור האחרון רבים וטובים בחרו במגזר הפרטי, בחברה האזרחית ואפילו בשירות הציבורי, רק לא בשליחות ציבורית, ממנה הם התרחקו כמו מאש.

אבל, וזה אבל גדול, לדרג הפוליטי שמור בחיינו תפקיד חיוני שאין בלתו ושעבורו ההקרבה מצדיקה את מחיריה. התפקיד הזה הוא: להנהיג, כלומר לקבוע את הכיוון שאליו נלך ולרתום אליו את הפקידות הממשלתית, את הקואליציה הפוליטית ואת הציבור הרחב. זאת מלאכת מחשבת של עבודה ציבורית ופוליטית ושל גיוס משאבים וכשרונות – במובן הכי טוב של המילה.

לשם כך הפוליטיקאים צריכים להיות אנשים מאוד גבוהים, שרואים למרחוק, אבל גם אנשים מאוד נמוכים הנטועים בקרקע המציאות ואינם בוחלים להעמיק ולהכניס את ידיהם אל פרטי הפרטים. בלי להיות פושרים, הם צריכים להיות אנשים מאוד חמים, שיודעים לחבר בין יריבים ולרקום שותפויות, אבל גם אנשים מאוד קרים שיודעים להסתכל למציאות בפנים, לנתח, לבקר ולהתמודד עם ביקורת.

פוליטיקאים טובים יודעים לנסח את הכיוון באופן סוחף ומשכנע, אך גם לתרגם אותו לשפה מעשית וברורה. הם אינם מסתפקים במסיבות עיתונאים חגיגיות, בטקסים ובגזירת סרטים, אלא מקדישים לילות כימים כדי לקבל החלטות שיניעו עבודת מטה מעשית ויחלחלו מירושלים ועד לכל בית בישראל. יש להם דעות מוצקות, אך הם תאבים לנתונים כדי לעקוב אחר ההתקדמות ולשפר תוך כדי תנועה.

איני הנהג?

איני הנהג?

שרים מוצלחים אינם מסתפקים בהצבת מצפן ובקריאה לצאת אל הדרך, אלא מעגנים את מסלול הניווט בחקיקה, בתקנות ובשורות תקציביות. הם מנוסים לדעת שזמנם ליד ההגה קצוב וקצר ולכן עליהם לבנות את המציאות כך שהספינה הגדולה תמשיך במסעה גם לאחר שכבר לא יהיו שם. הם יודעים היטב שלולא יפעלו כך, כל פעולתם תהיה כקצף על פני הגלים ותיצלול לתהומות הנשייה.

לפעמים יש שטועים לחשוב שעדיף היה שאנשי מקצוע ינהיגו את משרדי הממשלה, אך זו אינה רק נאיביות, אלא לדעתי גם טעות גדולה. לאנשי המקצוע יש תפקיד משלהם, הם השירות הציבורי  ובידם תלויה איכותו וזמינותו. שר שייקח לעצמו את תפקידי הפקידות הציבורית, עלול לעקר אותה מתוכן, וחמור מכך, עלול להזניח את תפקידו המנהיגותי, הפוליטי והציבורי.

אנו זקוקים לפוליטיקאים טובים, לאנשים מוכשרים, החדורים בתחושה של שליחות ציבורית ונכונים ללמוד ולהעמיק. אנו צריכים מנהיגים בעלי ידע וניסיון, היכולים לשכנע, לגייס ולהוביל לעשייה מקצועית. כשחג החירות קרב ולקראת הקמתה של ממשלה חדשה, זה הזמן להיזכר עד כמה חשובה לנו מנהיגות איכותית שכזו, ולייחל לו יהי.

 

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“הפוליטיקאים

  1. במציאות הפוליטית בשנים האחרונות דבריך באמת נכונים, למרות, שהיו וישנם כמה פוליטיקאים בעליי חזון אך נוצרה התחושה שהציבור הישראלי שופט מהר מדי ומתקשה לתת הזדמנויות נוספות (ביבי יוצא דופן), גם אם היו להם כוונות טובות ותכונות מנהיגות כאלה ואחרות. כל רבב יכול להפיך מנהיג שצומח בישראל- אבל אנחנו שוכחים שאין אנשים מושלמים.
    בנוגע לידיים הכבולות של השרים, אני חושב שזה מעולה, תחשוב לרגע שהממשלה שתקום או זו שתבוא אחריה, תהיה עשויה ממקשה אידאולוגית אחת (אני מנסה לצייר תמונה מציאותית ולא סתם להפחיד) בעלת אינטרסים משותפים שתפרוץ באמצעות חקיקה את כל המגבלות (בית המשפט, סמכויות, שיטת ממשל וכו'). זה יכולה להיות הדבר הכי טוב שיקרה למדינה (לא יהיה תירוצים יותר) וזה יכול להיות גם הדבר הכי גרוע שקרה פה, כי אז הפילוג יהיה עצום.
    אתה יכול למצוא פוליטיקאים טובים אבל 120 כאלה זה כבר לא מציאותי לדעתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s