מצוינות היא ערך – אבן יסוד לתיקון עולם


עכשיו הגיע הזמן לדאוג שמה שמצליח יעמוד על יסודות איתנים ולבנות תשתיות מקצועיות לדור הבא. כי המצוינות היא ערך, והמצוינות במתמטיקה ומדעים היא אבן יסוד לתיקון עולם. כפי שאנחנו מצפים מהתלמידים ומהמורים  להשקיע ולהתמיד, לבנות ידע ומיומנות, להבין לעומק, לפתור בעיות וליישם ביצירתיות,  זה בדיוק מה שמצווה עלינו כעת.

יעקב, תלמיד חרדי, שלומד לחמש יחידות במתמטיקה

יעקב, תלמיד חרדי, שלומד לחמש יחידות במתמטיקה

"היום אנחנו מציינים אבן דרך במסע ארוך. בזכות מורים מעולים, בזכות התגייסות רחבה ובזכות מדיניות ברורה ועקבית, מתקבלות עדויות שההידרדרות נבלמה. אלו חדשות טובות אבל אסור לנו בשום אופן לנוח על זרי הדפנה – אנחנו חייבים להמשיך ולהשקיע, בנחישות, בהתמדה, וביחד, אנחנו חייבים להעמיק שורשים ולהרחיב את המעגל, כדי שהבלימה תהפוך לצמיחה והצמיחה תאריך ימים.

כשרק ניערנו את האבק, מצאנו שאין גבול למצוינות – הפוטנציאל למצוינות בישראל חוצה מגזרים ואזורים. גילינו שיש הרבה מאוד תלמידות ותלמידים שנכונים לאתגר, שמוכנים להשקיע ולהתאמץ. זה לא עניין של ימין ושמאל, מדובר במשימה משותפת בעלת חשיבות חברתית ממעלה ראשונה, כי יש לא מעט תלמידים שאין להם מסלול עוקף או קיצור דרך, רק המצוינות בלימודים תפתח להם דלת לעתיד טוב יותר. לכן, זו זכותם הבסיסית, וזו גם חובתנו המוסרית לאפשר לכל תלמיד ותלמידה להגיע הכי רחוק שהם יכולים.

במעלה הדרך גם גילינו מחדש את הסוד אולי הכי חשוב בחינוך, זה שכולם יודעים, אבל אולי לפעמים שוכחים, והוא שכשמחברים תלמידים נחושים שרוצים ביחד עם מורים מוכשרים שמאמינים ותומכים, אז מתרחשת למידה של ממש, למידת עומק, למידה שאין משמעותית ממנה. זה גם הרגע שבו אנחנו כהורים פתאום מבינים שהילדים שלנו יכולים, באמת יכולים, לפעמים הרבה מעבר למה שחשבנו.

עם מקסין פסברג ובלה אברהמס מאינטל

עם מקסין פסברג ובלה אברהמס מאינטל

נכון, מעטים המקרים בישראל שבהם מגמה של הידרדרות מדאיגה משנה כיוון ועולה על נתיב של הצלחה. קשה לנו לעכל חדשות טובות. אבל, זה קורה, וכדאי ללמוד מזה. זה קורה כי יכולת מקצועית, יכולת מופלאה של מורים מעולים,  פועמת בקצב אחד עם מדיניות בהירה של משרד החינוך, של המחוזות, של הרשויות המקומיות ושל רשתות החינוך, והאמינו לי שזה לא עניין של מה בכך. וכשזו נטווית בתוך רשת תומכת של 100 אוניברסיטאות, מכללות, חברות, קרנות ואירגוני חינוך שכולם ביחד וכבר כמה שנים נותנים כתף ופועלים בלב שלם, אז אולי זה אפשרי.

עשינו כברת דרך, ובאמת זו חובה נעימה לפרגן ולהודות לכולם, ובראש ובראשונה לשר החינוך למנכ"לית המשרד, וגם למוהנא, חנה, נרית, צביקה, אייל, אריאל, עופר, שאין לכם מושג כמה כישרון ומאמץ הם משקיעים. אנחנו מצפים להרבה מהממשלה שלנו, וטוב שכך, אבל לא תמיד אנחנו יודעים להודות. היום מגיע לכם להרגיש סיפוק וגאווה, לחוות תחושה של הצלחה ולשמוע דברי תודה, הערכה והוקרה, תודה לכם.

אבל, כמו שכל בית ספר יודע, תעודת אמצע היא לא הזמן למסיבות סיום. הפרק החשוב במסע המשותף, במרוץ השליחים הזה, עדיין לפנינו. עכשיו הגיע הזמן לדאוג שמה שמצליח יעמוד על יסודות איתנים ולבנות תשתיות מקצועיות לדור הבא. כי המצוינות היא ערך, והמצוינות במתמטיקה ומדעים היא אבן יסוד לתיקון עולם. כפי שאנחנו מצפים מהתלמידים ומהמורים  להשקיע ולהתמיד, לבנות ידע ומיומנות, להבין לעומק, לפתור בעיות וליישם ביצירתיות,  זה בדיוק מה שמצווה עלינו כעת.

לכן, אני קורא מפה לכל העוסקים במלאכה: אל תסורו מדרך הישר, המשיכו בדרך. כי זה מה שערכי, זה מה שמוסרי, זה מה שחברתי, וזה גם מה שיצעיד את ישראל ואת הילדים של כולנו לעתיד טוב יותר."

דברים שאמרתי באירוע ההכרזה על היפוך המגמה בלימודי המצוינות במתמטיקה ומדעים, אורט לוד, 7.6.2016

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s